33. Petrovice, Jizerka, Špindl; 64 km

Jsem doma, sám tomu nevěřím; 2000 km a 33 dní. Všechno postupně doplním, slibuju. 

Edit,:
 Ráno mě budí slunce už kolem páté. Příjemně si ležím ještě do tři čtvrtě a následně vše balím. „Ty bláho, poslední den.. ne poslední se neříká. Dokud nejsem doma, ještě se neraduj, čeká tě ještě velkej kus cesty.“.. klasický vnitřní hovor, který neustále probíhá. Cpu se nějakými zbytky jídla a vyrážím do slunného rána. Je půl 7, ale už teď je vedro na padnutí. Jsem rád, že většinu trasy do Nového Města pod Smrkem jdu většinu času v lese. Jde se mi dobře, i když jsme usínal totálně vyčerpaný, cítím se dobře. 
    V Novém Městě mám naplánovanou pauzu, protože ta další na mě čeká až za dalších cca 18 km na Jizerce a dělí mě mezi ní ještě solidní krpál na nejvyšší vrchol českých Jizerek: Smrk. Dávám si dva Birelly, chleíček v cukrárně a já nevim, co ještě a pořádně posilněný vyrážím vzhůru. Míjí krásné single tracky pod Smrkem a říkám si, že sem musím někdy na kole zajet. Nemůže to být tak hrozně daleko, když odsud jdu pěšky domů. Kousek za pramenem místní kyselky začíná svah prudce stoupat a já se úměrně tomu lopotit. Je dusno a kopec je to fakt řádný. Je to taky skoro 700 výškových metrů. Cestou jdu kolem zajímavé cedule, která líčí jednu nešťastnou náhodu, kdy byl omylen zastřelen myslivec Pech s domněním, že jde o zvíře. Tak nevím, jestli „mít Pech“ pochází odsud. Kopec končí a já se tak můžu kochat nádhernými výhledy na vrcholu rozhledny. Již zcela zřetelně vidím Szrenicu a budovu u Sněžných jam a až mě jímá dojetí, že vidím již známé kopečky. Nejdřív svůj srak ale upínám o něco blíž, k osadě Jizerky, kde už bych nejraději pil vychlazenou kofolu. 
   Nakonec se 13 km celkem vleče. Cedule ta dával někdo vyloženě zlomyslně, protože zmíněné 4 km u Pytláckých kamenů běžím celkem svižným tempem skoro přesně 40 minut.  Vím to přesně, protože právě tam jsme se loučil s dvojcí Čechů, kteří byli naopak na začátku jejich cesty po hranicích. Kruh se uzavírá a já symbolicky předávám štafetu, krása!
     Kofola na Pyramidě byla výborná (i když i po upozornění stejně podměrečná, a to i ta  druhá, kterou jsme si tam dal 😀 ). Je to tam vážně pěkný. Když odcházím, je půl třetí a mě přijde nesmysl, že mám být vlastně za chvilku doma. Jakýsi blok, že jsme v jiném pohoří mi hlásí, že to přeci nemůžu stihnout. Ne, racionálně musím věřit kilometrům. Každopádně ty se mi ale trochu natahují, protože nepozorností kvůli dvoum hovorům a focení jedné zmije se dostávám slušně daleko mimo mojí žlutou značku. Nevadí, zase si zahraju na dobrodružství a vyrážím rovnou za nosem, lesem, přes Jizeru a hranice, přímo na polskou cyklostezku vedoucí do Orlové. Zbytky ze sklářské osady Orle je mimochodem moc pěkný a stojí za výlet. Jedna červená značka, táhlý kopec nahoru a serpentiny dolů a hle, jsme v Jakuszycích na silnici vedoucí do Harrachova- Jen nabírám vodu a přesouvám se na zelenou, která mě povede až pod Srzenicu. „Ty bláho, já jsme skoro doma!“…. Ze začátku nudná polňačka se zcela náhle mění na nádhernou lesní pěšinu vedoucí kolem krásných mokřadů plných bílých chomáčů suchopýru. 
     Najednou jsme u skupinky skal a já si říkám, že by bylo fajn si nahoře sednout a v klidu si sníst tu sušenku, co celou dobu vláčím jako záchranou. Trochu se tam sápu, ale výhled je nádherný! Užívám si těch pár minut fakt dosyta. Začíná ale trochu pršet, a tak si pozvolna hledám místo, kudy slezu dolů. Oouu, dolů to tudy nepůjde.. Už to vypadalo, že se tam zaseknu, ale nakonec se mi daří najít alternativí cestu a tak vybíhám dál.. Do kroku mi pěkně hřmí a půl hoďky na mě i dost kape, ale je mi to jedno. Cítím, že jsme doma,  doslova i přeneseně. Je to nádhera. Mám strašnou radost, ale ani mi moc nedochází,že co se mi povedlo.
    Mám dost sil a já běžím, vyhlížím Markét a zbytek rodiny, který mě snad jdou naproti. Líbám poslední patník u rozcestí Pramene Labe a následně k němu zbíhám. Dělám si tam ještě fotku, vybíhám směrem k Labský, ale cestou už potkávám tu naší bandu. Nádhera!!! Je to krása být doma!

       Všichni přijeli na kole na konec Buď fitky, a tak pěšmo pokračuju sám. Běžím vedle Markét, která se mnou po boku snáší druhý příval deště. Přicházíme durch, ale i tak se ještě hecnu a jdu si skočit do Labe. Večer se cpu, až se sotva valím do postele. Hurá, do postele. Jsem šťastný, že jsem to zvládnul, ale stejně jsem to asi čekal jiný. Je to ale asi jako s vylezením na nějaký kopec. Jak říká Mára Holeček, stejně je tam prd 😉 Spíš to ale musím asi vstřebat !
32. Waltersdorf, Hrádek n. N.,Petrovice; 72 km

Ráno jsem trochu polámanej, možná lehce víc, než obvykle, ale za pár kilometrů se to rovná. Šplhám do sedla pod kopec Luž, který jsem díky příchod z Vansdorfu minul. Místo toho se ale za chvilku sápu na vrchol Hvozdu, který je skoro stejně vysoký (749 m n.m.) Je neskutečný dusno a vedro, fakt celkem padám na hubu. Z kopce běžím, ale občas je to tady v těch Lužických horách tak strmý, že hůlky pracují na sto procent. Můj zásadní záchytný bod se nacházel nedaleko Hrádku nad Nisou, který ale míjím. Bylo to poslední z „povinných“ bodů a to trojmezí CZ/PL/D. Místo bylo celkem důstojně upravená a tak za nejhorší z bodů teď můžu s klidem prohlásit trojmezí SK/A/CZ na soutoku Moravy a Dyje, kam nevede ani turistická značka (pravděpodobně ale ovliněno 30 km po monotóní silnici).

Odsud mě to vede na východ pár set metrů od hranic. Velká nevýhoda ale byla, že se jednalo o úsek asi 13 km, který vedl kompletně po otevřených loukách a který mírně stoupal. V tom vedru jsme myslel, že tam pojdu. Celkem hotovej se dostávám do Horního Vítkova, kde si čepuju u jedné paní vodu. Ta mi ještě radí, ať se opláchnu u nedaleké studánky. Tam mě čekala trošku morbidní podívaná na to, jak užovka loví žábu. Ke studánce jsme se nahnul právě v okamžiku, kdy užovka zakousla žába. Had se ale okamžitě odplazil pryč a nechal mi krvácející a pulzující žábu pár centimetrů od hlavy. Úplně mě zamprazilo.

Mám celkem párk kilometrů v nohách a ještě jsem neměl obědovou pauzu. Čekám na hospodu, nebo krám jako na smilování, protože jídla tolik nemám a navíc prahnu po nějaké vychlazené kofole. Paní ve Vítkové mě ale trochu straší, že nejbíž to bude asiaž ve Višňový, která je ale asi 17 km. No nazdar. Jsem fakt celkem hotovej, a tak za půl hodiny dojídám zbytky a dávám si chvilku voraz. Naštěstí měla ale paní špatný úsuded a já za hodinku v Heřmanicích ubíjím horko vychlazeným pivem z místního Coopu. Paráda. Dávám tři čtvrtě hodinky regeneraci a povídání s místními štamgasty a jdu dál.

Následovala celkem nezáživná a únavná cesto po cyklostezce a silnici do Višňové (ještě se osvěžuju nějakým birelem od místního vietnamce) a následně do obce Saň. Krásné místo, kde si někdo vypiplat rybník, chalupu a okolí do naprostého detailu a teď je z toho pěkný turistický cíl. Vzhledem k tomu, že mi ´zbývá čas, rozhoduju se poctivě zvolit trasu po žluté, která přesně kopíruje západní část frýdlantského výběžku. Je to ale strašnej vopruz a kde nic, tu nic. První zajímavostí je až relativně nové arboretum u Petrovic, kde stavím svoje přístřeší asi naposledy na téhle akci. Ke konci jsme toho už měl teda totálně plný brejle a vůbec se mi nechtělo. Věděl jsme ale, že si tohle mordování raději odbudu teď, než další den. Stejně tomu nemůžu uvěřit, že se blížím ke konci putování!


31.Hinterhemsdorf,Šluknov, Waltersdorf; 74 km

Včerejší úporný běh si vybral trochu svou daň a já jsem celkem hotovej a to sem ještě nevyběhnul. Noc nebyla tak měkoučká, jak jsme si na začátku myslel a musel jsem nakonec nafukovat karimatku, abych se vůbec vyspal. Navíc ráno je i celkem kosa, ale je to jen tím, že jsme kousek od vody v zaříznutém údolí. Vycházím těsně před sedmou, a nechávám Davida a Janu, zachumlané ve spacácích. Trochu jim závidím! Jen co se vyšplhám ven z rokle, teplota prudce stoupá, je dusna na chcípnutí. Na rozhledně Weifberg (478 m n. m.) je krásný výhled do kraje. Stálo mě to ale trochu přemlouvání, abych se vyšplhal na opravdu vysoko čnící železnou obludu. Stálo to ale vážně za to.
                Moc jsem se nenasnídal a vody jsem měl taky poskrovnu. Upínám svoje touhy k rozhledně Tanečnice, kde by měla být hospoda. I kdyby ne, čeká mě tam David s Janou, kteří už mysleli, že jsem dávno pryč a že mě nestihli. Opak je pravdou, jsem jak leklá ryba a nemůžu se nějak rozhýbat.
                Už už se raduju z orosené kofoly, když dostávám ránu v podobě nepříjemnýho bručouna otevírajícího místní občerstvení. Dostává se mi kázání o tom, že mu trvá půl hodiny nastartovat EET a že bez toho mi to prodat nemůže. Je protivnej jak prdel, ostatně, jak už tady v tom kraji je asi dobrým zvykem. Mám fakt žízeň a v tu chvíli mi prostě došla trpělivost, a tak jsme na něj spustil. “ Co to tady s váma na severu je? Tady je zákazník snad skoro na obtíž ne?“ Trocha lidskosti, úcty, nebo potěšení z toho, že někdo chce využít jejich služeb = 0 ! Turistů je tu mraky, takže snažit se fakt nemusí. Je to škoda! Kofolu teda mimochodem nakonec stejně dostávám, i když je u toho milión keců. Loučím se s Janou a Davidem a klesám dolů do Mikulášovic. Je fakt úmorný počasí a já hynu žízní a vedrem až do Lobendavy. Procházím spousty lesů i luk, krajinou, kde už turisté skoro nepáchnou. V Lobendavě se mám hrozné štěstí. Pro mě je to naprosto zássadní místo pro doplnění jídla, protože mám od rána hlad, už nic moc nemám a navíc mě čeká dalších 20 km divočinou až do Šluknova. Ukecávám jednu paní, aby ještě otevřela svůj skrovný krámek a prodala mi něco, abych nezahynul hlady. Pečivo už nemá a ani v jiném sortimentu to nepřetéká rozmanitostí, ale nakonec odcházím s několika sušenkami, křupkami, praženýou kukuřicí, sýrem a nějakou sladkou limonádou!

Je tu fakt konec světa, nikde nikdo a navíc to vedro. Šourám se do osady Severní, která je opravdu ta nejsevernější u nás v Česku. Odsud odbočuju na žlutou, která mě vede podél toho nejzazšího výběžku k nejsevernějšímu bodu naší země. V lese je mi trochu líp, do těla se asi vstřebala energie z pauzy v Lobendavě a já začínám trochu zase běžet. Hurá! A ještě jednou hurá, protože docházím na to nejsev. místo. Je to tam moc pěný, je tam obrovský žulový kámen značící onen bod a kousek vedle malý přístřešek s nápisem Nordkapp. Moc se nezdržuju a pádim to po patníkách na východ. Na mapě mi modrá značka vedoucí po hranici málem unikla, jak přesně kopíruje linii rozdělující Česko se Saskem. Někdo měl asi nějaké peníze z Unie navíc a tak je tu co 500 metrů nějaké sezení, nebo altánek. Cesta je sice samý kořen, ale celkem mi ubíhá. Musím si teda dát jednu menší pauzu, protože se hlady už celkem motám, ale tu delší si chci nechat až na Šluknov. Tam docházim kolem tři čtvrtě na tři a obrážím tam několik místních podniků:bageta a kola ze sámožky, malé pivu v místním nonstopu a na závěr ještě výborná zmrzka z cukrárny. Během mé návštěvy se prohnala dost solidní bouřka, takže jsme si sliboval, že odpolední část bude pěkně dýchatelná, ale prd. Za pár minut je dusno jako blázen úplně nanovo.

Cestou do Jiříkova mi chvilku dělá společnost jezdec na elektrokole, takže se aspoň trochu hecnu a svižněji běžím. Jiříkov míjím a stejně tak i Filipov. Jako na zavolanou přichází hospoda pod Vyhlídkou,kde si dávám krásně studené pivo. Je sice už pozdní odpoledne, ale vedro na padnutí nekončí. Samotná vyhlídka Vyhlídka se nachází v Německu, kudy chvilku zase půjdu. Po celkem příjemný cestě podél hranic se dostávám až do Varnsdorfu. Nechávám se zlákat Kauflandem a nakupuju spoustu jídla. Nakonec to byla ale správná volba, protože alespoň večer nemusím vařit a zároveň mám dost proviantu na další den.
 Následoval ještě večerní pochod přes samotné město a město Grosseshönau, neboli Velký Hezkov (asi :D) což bylo dost nekonečný a super nezáživný. Až ve 21:20 docházím konečně na místo, kde rozdělávám stan a cpu do sebe ty dobroty z Kaufu. Výhled mám na kopec Luž, na který naštěstí asi nepůjdu 😉 Dobrou!

30. Komáří vížka, Dolní Žleb, Hinterhemsdorf; 70 km

30.

Ráno jsem jako znovuzrozený. Asi to bude tím parádním jídlem a to nejen předchozí večeří, ale parádní snídaně. I když už jsem se tak porůznu něčím nacpal, na odchodu mě zdržela lahodná vůně linoucí se z grillu, který Adam znovu rozpálil. Jedna bagetka se slaninou a pádim! Mám fakt úžasný kamarády. Navíc David s Janou se mnou zůstanou částečně i dneska, takže se těším, kde mě dojedou.        Přes Komáří vížku mě vede červená značka až do Tisí. Do destinace, na kterou se vážně moc těším. Byl jsem tu před spoustou let s vrchlabským oddílem na lezeckým táboře jako instruktor, a pak ještě několikrát lézt, i jen tak na výlet. Těším se na to, že si dám v Refugiu kofolu! Jde se mi fakt dobře, co to kecám, běží se mi dobře. Za necelé tři hodinky si dávám půlmaratón až do Tisí, přičemž cestou znervózňuju účastníky Libockého ultra. Tuším, že měli otočku právě na Komáří vížce, takže si mysleli, že jim hrozně nakládám. Je docela dusno, ale většinu cesty jdu lesem, tak to není úplně tak hrozný. V jednu chvíli si říkám, že bych už dávno měl míjet dálnici, než mi dojde, že dálnice tu vede tunelem.
                A už vidím Cukrák, parádní rybník, u kterého se dá pěkně kempovat. Je tu pár aut, ze kterého pozvolna vylézají dopolední spáči. Ani jim kupodivu dneska nezávidím. Asi je to tím, jak dobře se mi jde. Radost z pohybu je na maximum. Čas mám sice nahnaný, ale náskok je v cuku letu v tahu, protože se zdržuju v tom Refugii a následně při plánování další cesty. Další zdržení je trochu ve skalách, kterými se musím trochu proplést. Je to bomba, krasný výhledy, vůně pískovce a já už se těším, až půjdu lézt až se vrátím. Na konci skal na mě už čeká David s Janou, kteří se pak chudáci musí probíjet po rozmlácené cestě. Za pár kilometrů se objevujeme v Ostrově, kde je strašná spousta lidí. Pak nám dochází, že většina asi patří ke svatbě. Z terasy místní hospody ale vidím známou tvář. Dušan, náš učitel, ale i kamarád, Dušan. Hned v za ním ale poznávám další známou tvář Michala Němce, kamaráda ze skialpů. David tam navrch ještě potkává známé z Hudáče, takže tahle trojtá sešlost je ještě větší haluz, než jsem si z prvu myslel. Kecáme tam chvilku, ale čas běží. Na rozdíl ode mě, já stojím a pořád mluvím. Už musím jít, je to děs, ale jinak to nejde. Tak zatím!
                Za chvilku jsem zase sám a drápu se na Děčínský sněžník. Davy lidí jsou celkem značný, ale ještě aby ne. Je sobota a je nádherně, na slunci až moc. Ze Sněžníku je luxusní výhled a já se opravdu kochám. Zvlášť, když to ženu dolů. Cesta je sice místy kamenitá, ale většinou je to ta pěšinka, kterou potřebuju. Nevím, jestli to je jen moje iluze, ale přijde mi, že běžím kudlu. Před Maxičkami se zase setkávám s mojí cyklospolečností, takže do vesnice už přijíždíme společně. David ale našel nějakou vyhlídku, takže se zase odpojují. Tento den je ale dnem setkání, protože za pár kilometrů se potkávám se strejdou, který z Ústí vyjel na kole, abychom se na chvilku potkali. Je to fajn, tyhle setkání! S Vaškem tak sestupujeme dolů do Dolního Žlebu, což je teda šílenost. Strmá stezka po kluzkých kostkách je pěšky vražda, natož na kole. Oběd dáváme v hospodě u přívozu. Loučení se strejdou je trochu hektické, protože David s Janou chytají převoz v celou. V rychlosti jim dávám věci a bez velkého rozmýšlení skáču do vody. Vidím, že proud je celkem silný, ale na živo mě stejně trochu překvapuje. S tím největším úsilím se snažím držet směr, ale proud mě táhne směr Hamburk. I tak se mi daří dostat na druhou stranu, i když jsem o pár set metrů níž po proudu a musím podél přehu pěšky nahoru. Proud je velmi silný i když jdu jen s vodou  cm pod kolena. Kdybych ale tušil jak strašně úzká a plná provozu je silnice vedoucí do Hřenska, tak jsem ty tři kiláky moh plavat s proudem.
                Před Hřenskem nás dojíždí další spolužák, Kamil. Opravdu den setkání! Děláme symbolickou fotku s nejnižším místem v Čechách, během které je nám Davidem oznámeno, že tahle informace je už dávno neplatná. V lomu Bílina jsou prý už mnohem níž. Tak nic. Nakupujem každý po třech trpaslíkách, pěti tričkách Adibas a kartónu cigaret a běžím dál. Fakt humáč tohle, tak nádherný místo a my si to, s prominutím, zaserem takovým bordelem. Na Cesta by se možná našla i blíže k hranicím, ale Prašnou bránu jsem si nemohl nechat ujít. Je to ale dav, co míjím. Vstupenku si nekupuju, stačí mi jen jí vidět. Pokračuju dál na Meznou, kde se zas s Davidem a Janou střetáváme. Mám celkem žížu, protože jsem teď fakt hnal. Těch 12 km jsem dal za hodinu a půl, což sice pořád není žádný vodvaz, ale při mém trůadičním tempu vlastně jo. Na Mezný mě vytáčí svým protivným přístupem obě restaurace, která nám nechtějí natočit ani pitomou kofolu. Nakonec jí teda přeci jen dostáváme, ale už z minulý návštěvy mi sílí pocit, že zákazník tu nemá žádnou cenu. Z téhle mírné nabroušenosti pak vyplývá moje reakce na jednoho pána. Byl jsem si natočit na záchodě vodu a vzhledem k tomu, že dveře měli jistý protitah, předpokládal jsem, že je tam tam vracecí pružina Brano. Nicméně tomu tak nebylo a jeden zákazník mě na to dost arogantním způsobem nezapomněl upozornit. „Dveře totiž mají kliku, víš!“,,Nebo taky mají zavírače Brano…aby ses neposral“ vyjelo ze mě.“ Vzápětí mi to bylo líto, ale další povýšenost už jsem nesnesl. I když to byl pitomeček, tohle jsem neměl. Promiň, kámo.
                Trest ale dostávají David s Janou, když se drbou strmou pěšinou s kolama, aby ještě rozbitější pěšinou vzápětí zase scházeli dolů. Bylo mi Jany tak líto, tak jsem se vrátil a kolo jí vzal. Trochu jsem je k volbě téhle cesty přemluvil, takže cítím další výčitku. Za chvilku boží mlýny dobíhají i mě, protože nejdřív vybírám špatnou cestu (zacházka tak kilák) a následně se trápím po nekonečné pěšině podél potoka Křinice. Naivně jsme si dali sraz na jedné křižovatce, s tím, že pak poběžím ještě dál. Nakonec dorážím na smluvené místo až v 9, totálně hotovej. Cesta byla nádherná, potok se krásně vlnil podél strmých stěn, pěšinka se tam kroutila stejně tak a ještě navíc nahoru a dolů. Máme kliku a oba v jednu chvíli máme signál a já můžu Davidovi zavolat, že končím pod jedním převisem, a tak za nedlouho společně večeříme. Nádherný den, ale jsem úplně koženej. Prý jsem usnul v půlce hovoru.


29. Kalek; Jiříkov, Komáří vížka; 65 km

Myslím, že v noci ještě trochu pršelo, ale já se budím do příjemného rána, kdy to na déšť už snad nevypadá. Na dnešní den se moc netěším, nemám tam žádný záchytný bod, nevím moc, co mě čeká. každopádně se celý den budu zuby nehty držet hranic. Buď půjdu přímo po čáře, nebo jí budu mít na dohled. Ráno mi začíná pozvolna podél pěkné divoké říčky ažd do Brandova. Začíná být celkem dusno, protože jakmile vyjdu z lesa, peču se jak blázen. I když jsem si k snídani už něco dal, honí mě dopoledne celkem mlsná, takže si v malé sámožce dávám nějakou buchtu. Pokračuju následně do Hory svaté Kateřiny, Nové vsi, Mníšku. Oběd mi zase vychází trochu pitomě až na 38 kilometr v Českém Jiřetíně, takže se ke konci trochu trápim. Holeň jakoby si navykla na nějaký 5 hodinový režim a pak stávkuje. Cesta to nebyla nezajímavá, ale vyloženě zajímavá taky. Procházím mezi lesy, občas podmáčená louka, ale jinak téměř bez výhledu.
                V Českém Jiřetíně volám sláva, když vidím otevřené jakési občerstvení. Dávám si dvě piva a utopence. Nic jiného nemá. No co. Snažím se relaxovat na maximum, ale v závěru mé polední hodinky musím ještě narychlo opravovat botu. Milan mi to sice parádně zalepil, ale látka se začala trhat i nad tím. Zašívám jednu obzvlášť velkou díru a zase vyrážím. Stoupám do Horní vsi a pokračuju směr Moldava. Konečně se přede mnou objevuje něco, u čehu si řeknu „ach“. Nádherný nekonečný horský louky. Moje cesta se nejprve vine podél starých jeřábů (strom, né stroj 😉 ) a následně už jen přímo uprostřed luk po vyšlapané pěšina. Má to neskutečnou atmosféru. Tu má i obec Moldava, i když trochu jiného ražení. Místo dost chátrá, vypadá opuštěně. Ještě poměrně nedávno se tu těžil   fluorit, takže tu z té doby pravděpodobně chátrají některé budovy. Obec se táhne několik kilometrů až k silničnímu přechodu, kde je i stará železnice. Mám štěstí a je tu otevřená pěkná hospoda. Dávám si kofolu a velkou zmrzku a je mi dvakrát líp, když platím jen 35 Kč. Nechápu.
                Teď už jen projít mezi lesy na Cínovec. Tady se mi snad poprvé v Krušných horách naskýtá pohled do kraje. Je to nádhera a nezkazí mi jí ani začínající déšť. Nevypadá to na žádnou spoušť, a tak se nenechávám rozhodit. Užívám si tu nádheru i to, že mi toho už moc nezbývá. Jsem totiž domluvený s Mirkou a Adamem, že se na mě přijedou podívat na komáří vížku, kde společně strávíme večer. Těším se! Po dopoledním trápení je odpoledne naopak lepší a lepší. Ke konci už plynule běžím. Paráda! Každou chvíli vyhlížím, jestli mi nejdou naproti, ale nakonec se potkáváme až přímo na místě. Je to super! Společně se jdeme podívat na vyhlídku, kde je výhled ještě o stupeň lepší, než na Cínovci. Krásně je tu vidět, jak se zvedá hradba Krušných hor, před námi se tyčí řada strmých kuželů Českého v kontrastu se světlou zástavbou Teplic, Ústí a dalších velkých měst. Všechno dokresluje zapadající slunce.. no nádhera. Ještě větší nádheru ale adam vyndavá z auta. Přenosný gril a nekonečný množství úžasnýho jídla a pití. O chvíli později se k nám s trochou překvapení přidává i David s Janou, takže už z toho máme solidní geografický posezení. Kromě výbornýho jídla to byl super večer v super společnosti a já usínám v sedmém nebi. Díky !!!28.Johangeorgstadt, Boží Dar, Kalek; 64 km

Posledních pár dní jsem to flákal. Teď myslím psaní, chůzi/běh naopak. Přicházel jsem dost pozdě a měl jsem toho celkem dost. Každopádně po návštěvě Davida na Šumavě, který se mnou jel kus na kole, mě na Ašský výběžek navštívili rodiče. Je to paráda, když člověk není sám! Navíc tolik nepřemýšlím nad tím, kolik mi toho ještě zbývá a tak nějak to víc utíká. Všech návštěv si hrozně vážím, vím, co dneska znamená „čas“ a oni ho jen tak investují do mě: lehkovážného exota. Teď už jsem ale druhý den sám. Holeň pořád trochu zlobí, střídají se chvíle, kdy je to v pohodě a chvíle, kdy kulhám, jak Quasimodo. Včera bylo dopoledne vedro na padnutí, ale okolo druhé přišel zvrat- začalo fučet a dlouhou dobu se chýlilo k dešti. Hromy, blesky, ale dešti to trvalo asi dvě hodiny, než přišel (za což jsem mu vděčný). Přístřešek, kvůli kterému jsem šel o pár kilometrů víc, než jsem chtěl tam bohužel nebyl, a tak stavím stan. I když v noci dost lilo, ráno dostávám první boží dar a na sbaleni mi nekápne. O to víc pak ale leje asi za 15 minut. Šílený, jsem durch, stupeň nepohodlí míří vzhůru. Na Božím Daru už ale neprší, i když humáč je pořád dobrej. Cestou jsem si vysnil čaj a dva větrníky, ale nakonec jsem rád i za tatranku. Když ji do sebe láduju před obchodem, dostávám druhý boží dar. Vypadám už asi tak uboze, že mi jedna soucitná Němka dává 5 eur, ať si koupím něco k jídlu. Říkám, že nepotřebuju, ale trvá na tom. Oběd ve Vejprtech u Billy. Už je skoro dusno, ale mraky se pořád honí. Druhá část se trochu vleče, ale má to šťastný konec, protože nacházím super přístřešek s dramatickým výhledem na obec Kalek.